Jste zde

Sport - Aktuálně.cz

Přihlásit se k odběru zdroj Sport - Aktuálně.cz Sport - Aktuálně.cz
Aktuálně.cz - kompletní zpravodajství, zprávy z domova i ze světa
Aktualizace: 14 min 16 sek zpět

Poprvé v 52 letech na ledě. Jágr překonal Howea a přiblížil Kladno k záchraně

1 hodina 46 min zpět

 Roman Mareš/Rytíři Kladno

Podrobnosti připravujeme.

Baráž o hokejovou extraligu - 2. zápas:

Rytíři Kladno - VHK Robe Vsetín 7:2 (3:1, 4:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Jágr (J. Strnad), 9. Tralmaks (Filip), 20. Melka (J. Strnad, Ticháček), 22. Smoleňák (Tralmaks, Sideroff), 23. Melka (J. Strnad, Jágr), 34. M. Procházka (Slováček), 37. M. Procházka (Jarůšek) - 10. Jonák (Teper, Š. Jenáček), 27. Klhůfek (Teper, Š. Jenáček) . Rozhodčí: Vrba, Šindel - Brejcha, Špůr. Vyloučení: 10:7, navíc Jonák (Vsetín) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:2. Diváci. 5200 (vyprodáno). Stav série: 2:0.

Sestavy:

Kladno: Brízgala - Ticháček, T. Hejda, Babka, Slováček, Martenet, Veber - M. Procházka, Filip, Jarůšek - Tralmaks, Sideroff, Smoleňák - Kusý, Pytlík, Frolík - Jágr, Melka, J. Strnad. Trenér: O. Vejvoda ml.

Vsetín: P. Romančík - Š. Jenáček, Hryciow, Teper, Staněk, Larsen, Ondračka, Kojo - Rob, Klhůfek, Jonák - Hrňa, M. Kratochvil, Hořanský - Š. Bláha, Matějček, Holec - Zabusovs, Kern, O. Machala. Trenér: Weintritt.

Kategorie: Sport

Další pohodová výhra. Hokejisté si v přípravě před MS poradili i s Rakouskem

2 hodiny 1 min zpět

 Lukáš Caha

Svěřenci kouče Radima Rulíka, kteří tak úspěšně navázali na dvě výhry z minulého týdne, během něhož zdolali v Karlových Varech dvakrát Německo, vedli 3:0 už po 25 minutách. Soupeř se prosadil před polovinou utkání, kdy sebral Jakubu Málkovi čisté konto Benjamin Baumgartner. Ve třetí třetině přidali další trefy Černoch a Špaček.

Oba soupeři se v přípravě na květnové mistrovství světa v Praze a Ostravě utkají znovu v sobotu v Linci. Odveta na rakouské půdě začne v 18 hodin.

Přípravný hokejový zápas v Českých Budějovicích:

Česko - Rakousko 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 3. Kubík (Sirota, M. Kovařčík), 18. Šustr (O. Beránek, Kondelík), 25. J. Galvas (Zámorský, Rychlovský), 51. Černoch (Sirota), 53. M. Špaček (Lenc, Flek) - 29. Baumgartner (Peeters, Scherzer). Rozhodčí: Jeřábek, J. Ondráček - Zíka, Rampír. Vyloučení: 1:3. Využití: 1:0. Diváci: 6385 (vyprodáno).

Sestavy:

Česko: J. Málek - Zábranský, Mašín, Zámorský, J. Galvas, Šustr, Sirota, Gazda, Ščotka - Flek, M. Špaček, Lenc - Kubík, Filippi, M. Kovařčík - M. Stránský, Černoch, Rychlovský - O. Beránek, Kodýtek, Kondelík. Trenér: Rulík.

Rakousko: Höneckl - Wolf, Schnetzer, Zündel, Brunner, Söllinger, Wimmer, Kernberger, Klassek - Feldner, Maxa, Romig - Peeters, Baumgartner, Scherzer - Neubauer, Kainz, Böhm - Wallner, Bretschneider, Bär. Trenér: Bader.

Kategorie: Sport

Muž s koženou brašnou Vondřich se stal prvním českým motocyklovým šampionem

4 hodiny 24 min zpět

 Škoda Auto

I když se mistrovství světa silničních motocyklů oficiálně vypisuje až od roku 1949, už dávno předtím se setkávali nejlepší jezdci, aby poměřili síly v náročných závodech.

Před 119 lety jim na motocyklu Laurin & Klement kraloval český závodník Václav Vondřich, který se narodil 18. dubna 1874 v Praze.

25. června 1905 Mezinárodní federace klubů motocyklistů FICM (Fédération Internationale des Clubs Motocyclistes), předchůdkyně současné FIM, zorganizovala nejdůležitější závod sezony u města Dourdanu.

Asi 50 km jihozápadně od centra Paříže byl vytyčen 54 kilometrů dlouhý okruh, který závodnici objeli celkem pětkrát.

Dnes zní neuvěřitelně, že na trati byly tři neutralizační úseky, na nichž musel jezdec motocykl vést. Poté svůj stroj na pokyn pořadatelů opět roztlačit a rozjet se.

Tehdejší Rakousko-Uhersko reprezentovali tři jezdci z Českého království. Eduard Nikodém na stroji Puch a dvojice zástupců značky Laurin & Klement: František Toman a Václav Vondřich.

Soupeři byli nadmíru zvuční. Velkou Británii zastupovaly značky Ariel, Matchless a JAP, Francii stroje Griffon a Peugeot, Německo trojice motocyklů Progress.

Regule FICM vyžadovaly domácí původ všech podstatných částí motocyklů, včetně pneumatik. Tehdejší pláště přitom mívaly krátkou životnost, jezdci byli nuceni provádět opravy defektů svépomocí. Proto se Vondřich vydal na trať obtížen koženou brašnou se dvěma popruhy přes ramena.

Obsahovala základní nářadí a náhradní díly a vysloužila Vondřichovi u diváků přezdívku "Cestující kovář". Přes zvýšenou hmotnost i těžiště začal český závodník brzy stahovat náskok vedoucího Demestera a po čtvrtém kole, tedy absolvování 216 km, byl už jezdec v sedle motocyklu Laurin & Klement v čele.

V pátém kole Vondřich na dvouválcovém stroji L&K CCR vedení upevnil a v čase 3:05.15 vítězně projel cílem. Druhý Demester, který ztratil osm minut, byl dodatečně diskvalifikován pro nepovolenou výměnu zadního kola. Z dvanácti startujících mimořádně náročný závod dokončili pouze tři.

Vondřich pocházel z početné rodiny z Libně, která byla v době jeho narození samostatnou obcí. Vášnivý cyklista dostal vůdčí list (obdobu dnešního řidičského průkazu) v roce 1902 a brzy začal úspěšně závodit s motocykly L&K.

Na počest vítězství v Dourdanu složil populární kolínský kapelník František Kmoch kvapík "Na motoru". Václav Vondřich, přezdívaný též "Král karburace", působil od roku 1906 jako vedoucí pražské prodejny Laurin & Klement.

Závodní činnost přerušenou kvůli tuberkulóze definitivně ukončil před první světovou válkou. Dirigentem neboli vedoucím prodejny automobilů značky Škoda zůstal do počátku 40. let. Zemřel roku 1943.

Vondřichův příběh se stal námětem filmu Dědeček automobil, který natočil režisér Alfréd Radok. Roku 1958 získal tento film na Mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastianu Zlatou mušli jako nejlepší snímek roku. Tak byla symbolicky oceněna i kariéra skvělého závodníka.

Kategorie: Sport

Fiorentina - Plzeň. Viktoria bude v Itálii bojovat o senzační postup do semifinále

4 hodiny 28 min zpět

 Tomáš Liška

Sledujte on-line přenos z odvetného utkání čtvrtfinále fotbalové Evropské konferenční ligy mezi Fiorentinou a Viktorií Plzeň.

Kategorie: Sport

Vondroušová dál kráčí Stuttgartem bez ztráty setu. Teď ji čeká Sabalenková

6 hodin 27 min zpět

 Reuters

Čtyřiadvacetiletá Vondroušová získala vyrovnaný první set v tie-breaku, ve kterém Potapovovou přehrála 7:5. Ve druhé sadě už měla vítězka loňského Wimbledonu jasně navrch a ve Stuttgartu zatím neztratila ani set.

S dvojnásobnou šampionkou Australian Open se osmá hráčka světa Vondroušová utká posedmé, zatím má se Sabalenkovou bilanci dvou výher a čtyř porážek. Naposledy se potkaly loni ve čtvrtfinále v Adelaide, kde Vondroušová neuhrála ani set

Tenisový turnaj žen ve Stuttgartu (antuka, dotace 922.573 dolarů):

Dvouhra - 2. kolo: Vondroušová (6-ČR) - Potapovová (Rus.) 7:6 (7:5), 6:1, Rybakinová (4-Kaz.) - V. Kuděrmětovová (Rus.) 7:6 (7:3), 1:6, 6:4.

Kategorie: Sport

Hlaváčková prožívá po porodu těžké chvíle. Jejímu manželovi lékaři zjistili rakovinu

8 hodin 17 min zpět

 Instagram Andrey Hlaváčkové

Jsou to dva měsíce, co přivítali na svět druhou dceru Beu. Chvíle radosti ovšem vystřídaly obavy o zdraví manžela. Týden po narození druhého potomka totiž Fabrizio Sestini podstoupil operaci nádoru štítné žlázy.

Na svém instagramovém profilu si Hlaváčková postěžovala na složité období, které momentálně podstupuje. "Realita našich dní. Máme za sebou dva měsíce a je to hukot. Řekněme, že to nebylo zrovna klidné šestinedělí," napsala jako reakci na zprávy, že na sociálních sítích vypadá její život idylicky.

Její fanoušci nicméně věří, že to nejhorší má pár nyní za sebou.

"Jsem vděčný profesoru Plzákovi a jeho týmu v motolské nemocnici za úžasnou péči a profesionalitu. Nemohl jsem si přát být v lepších rukou," poděkoval Sestini na svém instagramu.

Kategorie: Sport

Vondroušová - Potapovová. Češka může podruhé v sezoně postoupit do čtvrtfinále

8 hodin 27 min zpět

 Reuters

Sledujte on-line přenos z osmifinále tenisového turnaje ve Stuttgartu mezi Markétou Vondroušovou a Anastasijí Potapovovou z Ruska.

Kategorie: Sport

Třinecká mašina je v play off k nezastavení. Dorovná Pardubice v počtu titulů?

9 hodin 25 min zpět

Třinecká mašina je v play off k nezastavení. Dorovná Pardubice v počtu titulů?; Zdroj foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Pardubice bojují o svůj sedmý titul. Třikrát slavily ještě ve federální lize v letech 1973, 1987 a 1989 a třikrát v české extralize 2005, 2010 a 2012. Ve finále play off jsou podeváté. Uspěly šestkrát a třikrát skončily druhé v letech 1994, 2003 a 2007. Stříbro braly také v letech 1975 a 1976 a sedmkrát dosáhly na bronz.

Dynamo vyhrálo základní část s rekordním ziskem 121 bodů. Titul po triumfu v dlouhodobé soutěži naposledy získal v roce 2016 Liberec.

Třinec je ve finále podeváté a pošesté za sebou. Útočí na šestý titul po letech 2011, 2019, 2021, 2022 a loňském triumfu. V letech 1998, 2015 a 2018 získal stříbro. Jeho medailovou sbírku doplňuje bronz z roku 1999.

Oceláři vyhráli v play off patnáct sérií za sebou. Naposledy neuspěli ve finále v roce 2018, kdy podlehli Kometě Brno 1:4 na zápasy. Lepší je jen Vsetín se 17 vyhranými sériemi.

Celkově se utkávají Oceláři s Dynamem v play off posedmé. V roce 1997 ve čtvrtfinále Východočeši vyhráli 3:1 na utkání, uspěli i v semifinále v roce 2003, kdy ovládli sérii 4:2, a také v roce 2010. Tehdy ve čtvrtfinále zvítězili 4:1. Třinec se proti Pardubicím radoval v roce 2014 v boji o semifinále (4:1) a o čtyři roky později ve čtvrtfinále (4:3).

Kategorie: Sport

Vondroušová je zpátky v tenisovém blázinci. Ještěže jsem na antuce vyrostla, culí se

10 hodin 59 min zpět

 Reuters

Už v prosinci si stěžovala, že sezona WTA má zběsilé tempo. Poté, co absolvovala finálové boje v The Billie Jean King Cupu, měla jen pár týdnů na oddych a už se zase musela připravovat na australskou šňůru.

"A to jsem právě podcenila. Čas na přípravu byl krátký. Je to poučení do příště, budeme s tím pracovat," přiznala Vondroušová.

Na antukovou sezonu se ale nachystala poctivě, měla na to poměrně dost času. I když důvod, proč získala tolik volna, by si raději odpustila. Vzdala zápas třetího kola v Indian Wells a odjela do Česka za rodinou kvůli smrti dědečka.

"Tím pádem jsem na antuce trénovala tři nebo čtyři týdny. Tolik času na nový povrch obvykle nemívám, takže se cítím opravdu dobře," prohlásila po přesvědčivé dvousetové výhře nad Chorvatkou Donnou Vekičovou. 

Antuková sezona nyní nabere velké obrátky. Po Stuttgartu je tu hned tisícovkový turnaj v Madridu, pak Řím a už grandslam v Paříži.

Navíc co destinace, to úplně jiné podmínky. Německá antuka v hale pod umělými světly, kterou vystřídá rychlý španělský povrch a extrémně pomalá oranžová drť v Itálii.

"Člověku ale nezbývá nic jiného než to přijmout, během pár tréninků si zvyknout a jít na to. Já mám výhodu, že jsem na antuce vyrostla, takže to není zase až takový problém," culí se Češka.

Po pařížském grandslamu se tenisový cirkus přesune na trávu a po měsíci se zase vrátí do francouzské metropole kvůli olympijským hrám. Takže v době, kdy se tenisté obvykle chystali na americké betony, přijde další antuková vsuvka.

"Popravdě, pořád beru loňské vítězství na Wimbledonu jako takovou šílenost, protože jsem do té doby moc zápasů na trávě nevyhrála. Antuka je pro mě pořád skvělý povrch, můžu na ní nejlépe aplikovat svou hru. Na druhou stranu je dobré vědět, že umím zahrát skvěle na všech površích," libuje si Češka.

Novináře v Německu zajímalo, jestli má sokolovská rodačka v plánu i olympijskou čtyřhru.

"Musíme se s ostatníma holkama nějak domluvit, je nás v českém týmu opravdu hodně. Je to olympiáda, všechny bychom rády hrály všechno, tak uvidíme, jak to vyjde," dodala Vondroušová.

Nyní už vyhlíží ve Stuttgartu zápas druhého kola, ve kterém ve čtvrtek odpoledne vyzve Rusku Anastasiji Potapovovou. Na webu Aktuálně.cz můžete utkání sledovat prostřednictvím on-line přenosu.

Kategorie: Sport

"Roztrhala ji. Zrovna ji." Ve světě tenisu obdivují ničivý výkon české teenagerky

11 hodin 38 min zpět

 Reuters

Linda Nosková pokračuje v rychlé cestě vzhůru. Na Australian Open šokovala vyřazením světové jedničky Igy Šwiatekové, v únoru si v Dauhá vyšlápla na šestou hráčku žebříčku Marii Sakkariovou a trojici velkých výher zakončila nyní na antuce v Německu.

Světovou desítku Jelenu Ostapenkovou překonala způsobem, který upoutal pozornost.

Češka vyhrála 6:3, 6:1 za 68 minut a Lotyšku, jednu z nejtvrději hrajících tenistek na okruhu, nemilosrdně vystřílela z kurtu. 

"Ostapenková je další elitní hráčkou, která padla za oběť mocné hře Noskové. V bitvě ranařek naprosto vládla, hraje inspirativní tenis," napsal oficiální profil organizace WTA.

Česká tenistka zaznamenala jen dvanáct nevynucených chyb oproti pětadvaceti na straně soupeřky. Trefila osm es. 

Vítězství je o to cennější, že přišlo hned při prvním letošním ostrém startu na antuce a hned proti šampionce grandslamového Roland Garros z roku 2017. 

"Zatraceně. Nosková právě ztrestala Ostapenkovou. Naprosto ji roztrhala. Ze všech hráček zrovna ji," potvrdil účet Tick Tock Tennis, že se takový průběh a výsledek před utkáním vůbec nečekal. Favoritkou byla Lotyška.

"Jen jsem se snažila soustředit se na zápas, byl to můj první na antuce, tak jsem musela být opatrná a soustředěná na maximum. Celou dobu jsem to měla pod kontrolou a nedovolila jsem, aby do hry vstoupil jakýkoli chaos," hodnotila Nosková důležité vítězství.

Veřejně se nad výkonem 31. hráčky rankingu WTA rozplýval i bývalý britský tenista Mark Petchey. 

"Sledovat Lindu Noskovou je zábava, i když to zrovna není vyrovnané drama. Je výjimečným talentem ženského tenisu a jednou z mých oblíbených hráček," prohlásil na sociální síti X současný komentátor a analytik pracující mimo jiné pro Amazon Prime nebo BBC.

"Fantastický zápas od Lindy Noskové," napsal stručně oficiální účet turnaje.

Češka si ve středu může užít den volna a těšit se na další velký duel proti věhlasné soupeřce.

Ve stuttgartském osmifinále ji ve čtvrtek večer čeká Emma Raducanuová, překvapivá vítězka US Open 2021, která momentálně v žebříčku figuruje až na 303. pozici.

V poslední době jdou ale výkony britské senzace znovu nahoru, minulý týden v Poháru Billie Jean Kingové vyhrála oba dvé zápasy a porazila i Caroline Garciaovou. Ve Stuttgartu zase ve středu začala jasnou výhrou nad domácí legendou Angelique Kerberovou.

Kategorie: Sport

Lásku Fikotové mnozí brali za vlastizradu. Zátopek se musel přimluvit u Zápotockého

11 hodin 42 min zpět

 ČTK

Mezi největší přátele Olgy Fikotové-Connollyové, olympijské vítězky v hodu diskem z roku 1956, patřili manželé Zátopkovi. K nejzajímavějším vzpomínkám na jejich vzájemný vztah pak patřila velice složitá cesta Olgy s americkým kladivářem Haroldem Connollym ke svatebnímu obřadu.

Legendární oštěpařka Dana Zátopková odešla do atletického nebe před více než čtyřmi lety. V rozhovorech s novináři se ale ke svatbě své kamarádky vždy ráda vracela.

"Na olympiádě v Austrálii se mezi Olgou a Connollym zrodila velká láska. Tehdy byli v naší výpravě lidé, kteří to brali skoro jako vlastizradu. Převážná většina, samozřejmě i já s Emilem, jsme v tomto vztahu viděli cosi krásného, co patří právě na olympijské hry. Harold požádal Olgu o ruku a za pár měsíců přijel do Prahy," vyprávěla Zátopková.

Jenže vízum měl jen na pět dní, takže plánovanou svatbu stihnout nemohli. "Harold tedy odletěl do Vídně, ale hned se nabídl Polákům, že by přijel na jejich trenérský seminář. Vzal to přes Prahu a na letišti medička Olga zjistila, že pak Connolly má "strašnou horečku" a nemůže dál letět," popisovala Zátopková.

Spolu s manželem jim půjčili klíče od jejich bytu, aby měli pro své schůzky bezpečné místo. Překážky, které před Connollym s Fikotovou ležely, se však zdály nepřekonatelné.

"Connolly tehdy dokonce poslal osobní dopis Antonínu Zápotockému, ale ten mu neodpověděl. A tak to zkusil Emil. Viděl prezidenta na sjezdu ČSTV a požádal ho, aby se svatbou souhlasil. Zápotocký se vymlouval, že to není jeho věc, ale nakonec pozval Olgu na audienci a krátce nato se svatbou souhlasil. Asi pochopil, že by Olina emigrovala při první příležitosti a držet olympijskou vítězku doma také nešlo," vracela se Dana do období těsně před velkolepou svatbou.

"Veselka, na kterou přišly možná desetitisíce Pražanů, se uskutečnila v březnu 1957. S Emilem jsme byli na všech třech obřadech - na Staroměstské radnici, v katolickém i protestanském kostele," uzavřela Dana příhodu, která pro ní i Emila patřila do kategorie nezapomenutelných.

Těžce vybojovaná láska ovšem nakonec nevydržela. S Connollym měla Fikotová čtyři děti, ale později se rozvedli. Fikotová-Connolyová se nakonec usadila v Kalifornii a i v pokročilém věku působila v Las Vegas jako osobní trenérka lidí po úrazech a seniorů.

Kategorie: Sport

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer